Post Commanders

COLONEL HORACE HICKAM VFW POST 970
(Term of Office 1 July to 30 June of each year)

Sean Y. Mattimoe 2018 – 2019
Sean Y. Mattimoe 2017 – 2018
Lane G. Martin 2016 – 2017
Lane G. Martin 2015 – 2016
Lane G. Martin 2014 – 2015
Lane G. Martin 2013 – 2014
Lane G. Martin 2012 – 2013
Kenneth B. Wiseman 2011-2012 All American Post
Kenneth B. Wiseman 2010-2011 All American Post, All State Post
Timothy O’Grady 2009 – 2010
Calvin T. Yonamine 2008 – 2009
Calvin T. Yonamine 2007 – 2008
Thomas Yaron 2006 – 2007 All American Post, All State Post
Bill Daves 2005 – 2006 All American Post
Richard Horan 2004 – 2005
Richard Horan 2003 – 2004 All American Post
Ralph E. Moore 2002 – 2003 All American Post
Ralph E. Moore 2001 – 2002 Distinguished All American Post, All State Post
Ralph E. Moore 2000 – 2001 All American Post, All State Post
Ralph E. Moore 1999 – 2000 All American Post
Ralph E. Moore 1998 – 1999 All State Post
Monte Briggs 1997 – 1998 All State Post
Monte Briggs 1996 – 1997 All American Post
Frank S. Lamson 1995 – 1996
Ramondo Rellin 1994 – 1995
Ramondo Rellin 1993 – 1994
John W. Calvin 1987 – 1988
Post Deactivated July 1988 to 30 June 1993
Post Reactivated 1 July 1993 by Ramondo Rellin
John W. Calvin 1986 – 1987
Frank S. Lamson 1985 – 1986
Gary E. Tice 1984 – 1985
Gary E. Tice 1983 – 1984
Robert W. Beresford 1982 – 1983
Robert W. Beresford 1981 – 1982
Robert W. Beresford 1980 – 1981 Elected 1st Post Commander, Dec 1980